Welcome to Week 3 of high school football! Keep refreshing this page for score updates throughout the night as we get them. Be patient -- we may not have all scores right away, but as we get them, we'll post them here!

All teams listed alphabetically according to classification.  Teams in our coverage area featured in ALL CAPS.  Home teams on bottom.

LAST UPDATED:  Saturday morning

CLASS 5A

BARBE
19
IOWA (3A)
27
ST. LOUIS (3A)
3
SULPHUR
37
Thursday nightThursday night
CARENCRO (4A)
24
NORTHSIDE (4A)
0
ACADIANA
21
COMEAUX
28
FinalFinal
Catholic of B.R.
47
Woodlawn of B.R.
47
SAM HOUSTON
7
LAFAYETTE
34
FinalFinal
NEW IBERIA
44
WESTGATE (4A)
7
Final

 

CLASS 4A

CROWLEY
50
DERIDDER
49
CECILIA
49
JENNINGS (3A)
48
FinalFinal/OT
Alexandria
39
BREAUX BRIDGE
21
LEESVILLE
49
RAYNE
20
FinalFinal
WASH. MARION
24
BEAU CHENE
13
Peabody
35
PORT BARRE (3A)
27
FinalThursday Night
Madison (3A)
23
Plaquemine
34
OPELOUSAS
0
ST. THOMAS MORE
35
FinalFinal
TEURLINGS CATH.
24
ABBEVILLE
15
NOTRE DAME (2A)
28
WELSH (2A)
48
FinalFinal
EUNICE (3A)
40
ST. MARTINVILLE
18
Thursday Night

 

CLASS 3A

IOTA
21
S. BEAUREGARD
34
LAKE ARTHUR (2A)
39
FRANKLIN PAR. (4A)
7
FinalFinal
DEQUINCY (2A)
22
CHURCH POINT
35
WESTLAKE
25
KAPLAN
34
FinalFinal/OT
NORTH VERMILlION
41
Pearl River (4A)
31
NORTHWEST
40
PINE PRAIRIE
32
FinalFinal
LAF. CHRISTIAN (1A)
36
Varnado (1A)
20
VILLE PLATTE
6
BERWICK
21
FinalFinal
VERMILION CTH. (1A)
62
JEANERETTE (2A)
0
ERATH
41
FRANKLIN
36
FinalFinal
PATTERSON
42
E.D. WHITE
26
CATHOLIC of N.I. (2A)
41
St. James
28
FinalFinal

 

CLASS 2A

BUNKIE
41
HOLY SAVIOR
28
Buckeye (3A)
21
Avoyelles
14
FinalFinal
MANY
40
OAKDALE
6
North DeSoto (4A)
42
KINDER
17
FinalThursday Night
PICKERING
46
ROSEPINE
8
MERRYVILLE (1A)
0
E. BEAUREGARD (1A)
55
FinalFinal
OBERLIN (1A)
36
ELTON (1A)
36
MAMOU
12
VINTON
26
FinalFinal
Ascension Episc. (1A)
48
Sophie B. Wright
22
DELCAMBRE
6
LOREAUVILLE
54
Thursday NightFinal
ST. EDMUND (1A)
26
SACRED HEART
49
OPELOUSAS CATH.
48
Springfield (2A)
21
FinalThursday Night
HIGHLAND BAP. (1A)
43
WEST ST. MARY
6
Final

 

CLASS 1A

GRAND LAKE
47
Hanson Memorial
26
East Iberville
26
HAMILTON CHR.
41
FinalFinal
BASILE
29
St. John
44
SOUTH CAMERON
7
CATHOLIC of P.C.
23
Thursday NightThursday Night
FALSE RIVER
0
NORTH CENTRAL
0
Christian Life (2A)
61
MORGAN CITY (4A)
57
FinalFinal
Dunham
41
CENTERVILLE
16
WESTMINSTER
20
Crescent City
0
FinalFinal
Convenant Christian
43
GUEYDAN
0
Final